Proudem
home O nás Stanovy Kontakty Diskuse Rozdílné Rytmy 13. 01. 2020   aktualizace
Podpořili nás

Navštivte nás na Facebooku Slovak - Czech Women´s Fund Global Fund for Women

Partneři

iGirls.cz Color Planet


MEZIPATRA filmovým fanouškům

19.11.2008 9. ročník GLFF Mezipatra je zdárně za námi. Filmové projekce a doprovodné akce jako výstavy, diskuze nebo MeziParties v Brně a Praze navštívilo přes 11 tisíc lidí. Úspěch devátého ročníku je pro nás mocným impulsem k práci na jubilejním desátém výročí Mez

Konec Mezipater rozhodně neznamená konec queer kultury pro tento rok: Prahu navštíví Topping a Butch, které možná znáte z pořadu Q. V Praze se také uskuteční vernisáž fotografií z newyorské Gay Parade. Více informací hledejte na webu ZDE 

Kdo získal ceny?

Hlavní porota ocenila německý snímek Můj přítel z Fara (Mein Freund aus Faro, 2008, Nana Neul).

Porotu přesvědčil autentický a filmařsky silný příběh o nalézání identity v prostředí obyčejných obyvatel současného Německa, vynikající herecký výkon Anjorka Strechel v roli Mel a vysoká kvalita režie debutující Nany Neul.

„Měla jsem radost z přátelské, komunikativní atmosféry a skvělého publika festivalu a jsem velmi ráda, že porota zvolila Můj přítel z Fara, můj první film o první lásce a o tom, jak mění život, máte-li dost odvahy ji nechat proběhnout. Bylo pro mě důležité natočit optimistický film o dramatickém tématu a tato cena mi říká, že jsem nezklamala. Za to vám děkuji vám a děkuji Goethe Institutu, že mi umožnil stát se součástí tohoto krásného festivalu. Děkuji Vám,“ říká Nana z Kolína.

Studentskou porotu zaujal krátký snímek Islandský zápas (Braedrabylta wrestling, 2007, Grimur Hakonarson).

Podle porotkyň a porotců je Islandský zápas „citlivým, vyváženým uměleckým celkem, jenž skrze krásu obrazů a nostalgii hudby přináší universální vzkaz: nezáleží na tom, že muž miluje muže, důležité je, že je tu láska.“

„Jsem velmi šťastný, že můj film vyhrál Mezipatra. Je to pro mě opravdu důležité, protože jsem v letech 2003-05 žil na Žižkově a studoval FAMU.

Kino Aero bylo mou televizí, protože jsem doma televizi neměl. Vzpomínám také na to, jak jsem chodil na filmy na Mezipatra. Byl to můj první gay a lesbický filmový festival a rozhodně mě inspiroval k tomu, abych natočil tenhle film. Je mi líto, že tam dnes nemůžu být s vámi. Děkuji mnohokrát. Grimur.“

Vítězem diváckého hlasování se stal kanadský snímek Snídaně se Scotem (Breakfast with Scot, 2007, Laurie Lynd).

Ozvěny Mezipater

Ozvěny v Olomouci se sice chýlí ke konci (o jejich programu jsme informovali v minulých MeziMejlech), ale rozhodně tím nekončí celý program. Některé filmy se ještě stěhují do Bratislavy (od 19. do 23. listopadu, více informací na http://www.mezipatra.cz/2008/program/bratislava.html) a posléze i do Českých Budějovic (29. 11. – 11. 12., více na http://www.mezipatra.cz/2008/program/ceske-budejovice.html).

Pozvánka: Vernisáž fotografií z New York Gay Pride
28. 11. | 20:00 | Eurostars Hotel Thalia, Národní 13, Praha 1
Vstup volný

Justo Almendros je španělský fotograf, který do Prahy přiváží ojedinělou výstavu velkoformátových fotografií, které zachycují dění v ulicích newyorské čtvrti Soho během oslav Gay Pride Day (Dne hrdosti gayů). Celkem 13 fotografií o rozměrech až 2x2 metry můžete vidět na volně přístupné vernisáži v pátek 28. 11. od 20 hodin ve výstavní síni Hotelu Thalia. Fotky mají dokumentární charakter, ojedinělé zakomponování a úžas vzbuzují nejen svou monumentálností, ale hlavně intenzitou prožitku, který zachycují. Vernisáže se zúčastní autor, následovat bude koktejl a občerstvení.

Děkujeme

Děkujeme našim partnerům, novinářům, patronům, adoptivním rodičům filmů a samozřejmě i vám, filmovým fanouškům. Díky vám a vaší přítomnosti v kinech se můžeme vidět na dalším, desátém ročníku gay a lesbického filmového festivalu Mezipatra.

Na shledanou za rok!
Organizační tým GLFF Mezipatra