30.3.2009 Diskriminace homosexuálů je rozšířena po celé EU a členské země by měly přijmout příslušné legislativní a další kroky. Vyplývá to ze zprávy, kterou na žádost Evropského parlamentu vypracovala a v Bruselu zveřejnila Agentura EU pro základní práva (FRA).
Při své kritice agentura několikrát zvlášť cituje Česko.
V Česku, Bulharsku, Maďarsku, Itálii, na Maltě a na Kypru volání po posílení práv leseb (změněno redaktorkou L2), gayů, bisexuálů a transsexuálů (LGBT) narazila na nepřátelský postoj ze strany některých politiků, uvedla zpráva, která hodnotí situaci z pohledu unijních direktiv o právech a ochraně homosexuálů z roku 2000.
Podle autorů textu patří Česko také k desítce zemí, kde veřejná moc nemohla, nebo nechtěla zajistit bezpečnost účastníků veřejných pochodů a setkání LGBT před útoky homofobů. V posledních pěti letech tak bylo zaznamenáno podobné násilí v Česku, Polsku, Bulharsku, Maďarsku, Itálii, Estonsku, Lotyšsku, Rumunsku a Švédsku.
Právní analýza situace podle FRA ukazuje na různé přístupy členských států k ochraně LGBT před diskriminacemi. Většina zemí, včetně Slovenska, výslovně odmítá diskriminace na základě sexu či sexuální orientace, ale v Česku, Řecku, Litvě, Lucembursku, Portugalsku, Slovinsku, Rumunsku, Portugalsku, na Kypru a na Maltě je situace nejistá, protože diskriminace osob podobně pojímána není.
Autoři zprávy obecně uvedli, že v zemích EU diskriminace vůči homosexuálům začíná v různé míře již ve škole. Vyučující nemají potřebné znalosti pro odhalování a řešení těchto problémů. Dětské oběti této diskriminace mívají špatné studijní výsledky a někdy i opouštějí školský systém, tvrdí FRA.
Diskriminace LGBT ve zdravotnictví, které někdy posuzuje jejich homosexualitu jako nějakou poruchu či nemoc, tlačí tyto osoby k tomu, aby se zdravotnímu systému vyhýbaly. To vede ke zhoršenému zdraví, hlavně duševnímu, někdy i k toxikomanii. Proto je podle zprávy EU v řadách homosexuálů vysoká míra sebevražd.
Zdroj: ČTK