Proudem
home O nás Stanovy Kontakty Diskuse Rozdílné Rytmy 13. 01. 2020   aktualizace
Podpořili nás

Navštivte nás na Facebooku Slovak - Czech Women´s Fund Global Fund for Women

Partneři

iGirls.cz Color Planet


10.4.2009 Přijďte ve středu 15. dubna do klubu Desert primátorovi ukázat, že Mezipatra do Brna patří! Dozvíte se informace o kauze „Mezipatra bez brněnských dotací“, uslyšíte novou píseň ČokoVoko, kterou duo složilo jako reakci na škrt zastupitelstva, a promítneme

k mnohým z Vás se zhruba před měsícem dostala zpráva, že brněnský primátor Roman Onderka při rozdělování městských dotací pro kulturní oblast navrhl radě zrušení navržené dotace pro Mezipatra.

Fakta:

Ačkoli kulturní komise rady dotaci ve výši 50 tisíc korun schválila a doporučila její udělení, radní odhlasovali pravý opak a zastupitelstvo tuto změnu pak už jen potvrdilo. Na stranu Mezipater se dali zastupitelé ze strany Zelených a členové sdružení Brno 2006. Ti se zavázali k tomu, že částku ve výši neudělené dotace věnují sami, a to z peněz, které dostávají jako odměnu za práci v představenstvech městských společností.

Když se média pana Onderky ptala, jaký byl důvod jeho zamítavého doporučení, dostala i tyto odpovědi: „Na můj návrh byly dotace sníženy z padesáti tisíc korun na nulu. Na akci město přispělo v posledních dvou letech a to podle mě stačí na to, aby se festival rozhýbal a dokázal uživit sám.“ (pro Brněnský deník). Náměstek primátora za KDU-ČSL Daniel Rychnovský otevřeně prohlásil, že při rozhodování hrál roli i fakt, že jde o festival gay a lesbických filmů.

Festival a město:

Je celkem jisté, že částka 50 tisíc tvoří pouze zlomek z celkové sumy rozdělované na dotacích (přes 12 milionů). Festival navíc hostuje v městských kinech, dává zakázky místním reklamním a propagačním společnostem, hotelům, pronajímá kluby. Všechny tyto položky tvoří v celkovém rozpočtu festivalu sumu daleko přesahující 50 tisíc, takže městu se jeho vklad mnohonásobně vrátí.

Festival za poslední léta roste a získává stále větší věhlas a podporu, a to nejen v rámci naší republiky. Je to jediná brněnská akce, která se teprve posléze přesunula do Prahy a také do dalších velkých měst. Každý rok představujeme filmy úspěšné na světových festivalech, přivážíme zajímavé hosty, provádíme osvětu o HIV/AIDS pro školáky, snažíme se o detabuizaci tématu homosexuality. Mezipatra nelze považovat za festival pouze pro homosexuální komunitu, jak ukazují naše průzkumy; za několik posledních let je mezi diváky vždy více jak 50 % heterosexuálů.

Ačkoli jsme primátora hned po zamítnutí dotace požádali o schůzku, dosud jsme neobdrželi žádnou odpověď.
Předpokládáme, že jeho negativní gesto nevzešlo z nepřátelství vůči festivalu nebo snad z nějakého ideologického konfliktu, ale pouze z neinformovanosti pana Onderky.

Akce:

Každopádně festival v Brně bude, protože víme, že máme podporu diváků, ale také části zastupitelstva, které si uvědomuje, jaký význam Mezipatra nejen pro Brno jako město, ale i pro jeho obyvatele, mají.

Jestli chcete Mezipatra v Brně i Vy, přijděte 15. 4. ve 20:00 do Desertu (Rooseveltova 591/11).

Zdroj