Proudem
home O nás Stanovy Kontakty Diskuse Rozdílné Rytmy 13. 01. 2020   aktualizace
Podpořili nás

Navštivte nás na Facebooku Slovak - Czech Women´s Fund Global Fund for Women

Partneři

iGirls.cz Color Planet


10.4.2009 Protestní píseň o brněnském primátorovi Romanu Onderkovi složilo svérázné hip hopové brněnské dívčí duo ČokoVoko.

Písnička nazvaná "Homosong" vznikla v reakci na rozhodnutí brněnských zastupitelů finančně nepodpořit brněnský festival gay a lesbických filmů MEZIPATRA.


foto: Radek MičaBarbora Javorová a Roman Onderka

"Ačkoli kulturní komise rady města dotaci ve výši 50 tisíc korun schválila a doporučila její udělení, radní v březnu odhlasovali opak a zastupitelstvo tuto změnu pak už jen potvrdilo," vysvětlila mluvčí festivalu Kateřina Horčicová.

Mezipatra a primátor Brna Onderka
Brněnští zastupitelé odmítli finančně podpořit festival gay a lesbických filmů Mezipatra. Jednalo se o padesát tisíc korun. Primátor města Roman Onderka dokonce odmítl převzít nad tradičním filmovým festivalem záštitu. - čtěte Brno odmítlo gay festival Mezipatra, peníze mu dají zelení ze svého Onderka snížil návrh dotací pro mezinárodní filmovou přehlídku z padesáti tisíc korun na nulu s tím, že město jej podporovalo v posledních dvou letech a nyní by se měl už zavedený festival uživit sám.

Homosexuálové jsou taky lidi...
Jenže brněnské hip-hoperky mají jiný názor. "Homosexuálové jsou taky lidi, platí daně a taky na nich šidí. Mají lepší vkus než většina, nezajímá je pipina, ach ouvej," zpívají třeba ve svém songu.

Text i skladba protagonistky skupiny Adéla a Zuzana poprvé zazpívají ve středu v brněnském klubu Desert. "Vyjadřujeme tou rýmovačkou podporu festivalu, když už jej nepodpořil primátor," vysvětlila Adéla.

Ať si skládají...
Onderka narážky na sebe či svoji partnerku, bývalou lidoveckou náměstkyni primátora Barboru Javorovou, v textu písně nepoznal.

"Zaprvé, rozhodně ten text nevnímám, že by byl o mě, to ani náhodou," komentoval, když si slova poslechl.

"Zadruhé žijeme v demokratické zemi a když někdo neporušuje zákon, ať si skládá a píše, co se mu zamane, a naráží si na koho chce. Sami občané ať se rozhodnou, jak vnímají kvalitu tohoto uměleckého projevu," reagoval primátor.

Onderka opakovaně odmítl převzít nad festivalem, který právě letos slaví desáté výročí, záštitu. A náměstek primátora za KDU-ČSL Daniel Rychnovský otevřeně prohlásil, že při rozhodování o zamítnutí dotace hrál roli i fakt, že jde o festival gay a lesbických filmů.

Text písně Homosong
Homosexuálové jsou taky lidi,
platí daně a taky na nich šidí.
Mají lepší vkus než většina,
nezajímá je pipina, ach ouvej.

To není důvod, proč jim vzít dotace,
do roka - ať postihne Vás kastrace.
Toho bohdá nebude, aby Mezipatra zanikla,
radši se stanu lesbou, než abych Vás přefikla.

Hoďte pár kapříků pro Mezipatra,
sic vzplane revoluční vatra
a na ní javor a ondatra, achjo.

Kam dál?
Mezipatra příště rozezní i hudba, slíbil čtenářům Aleš Rumpel
Autoři: Kristýna Chmelíková

Zdroj: MF DNES