Proudem
home O nás Stanovy Kontakty Diskuse Rozdílné Rytmy 13. 01. 2020   aktualizace
Podpořili nás

Global Fund for Women Slovak - Czech Women´s Fund Navštivte nás na Facebooku

Partneři

iGirls.cz Color Planet


Tisková zpráva: V Brně bude letos Teplé jaro

29.4.2009 28. dubna 2009, Brno Tisková konference se uskuteční v pondělí 4. května v Kavárně Zeman (Josefská 4, v patře) od 10:30 hodin. Představen bude kompletní program Queer parade Brno – Teplé jaro 2009.

Jaro je tradiční období pro pořádání festivalů a různých kulturních akcí. K této tradici se chce připojit i druhý ročník Queer parade Brno 2009 s podtitulem Teplé jaro. V období od 5. května do 6. června se uskuteční množství akcí podporujících hrdost queer komunity. Mezi nimi například divadelní představení, besedy, kulturní i sportovní akce.

Festival navazuje na loňský ročník Queer parade Brno - Duhová vlna 2008, který vyvrcholil veřejným shromážděním a průvodem 28. června 2008. Queer parade byla za svou organizaci zdola nominována na brněnskou událost roku 2008 na webu Brnopolis. Letos nad festivalem převzala záštitu herečka Iva Pazderková, která je známá svými pro-queer postoji.

„Rozhodli jsme se uspořádat další ročník festivalu Queer Parade Brno i z toho důvodu, že bychom chtěli založit tradici jarních kulturních akcí na podporu queer hrdosti. Podobné festivaly pořádají i jiné evropská města, například Kraków, Vídeň nebo Budapešť. Český průvod hrdosti se tentokrát koná v Táboře, a sice 20. června pod názvem Queer pride parade Tábor.“ uvedla programová manažerka festivalu Andrea Jochmanová.

Prostřednictvím kulturních, vzdělávacích, sportovních i zábavních akcí chce Teplé jaro propagovat témata a perspektivy života leseb, gayů, bisexuálních, transgender, intersexuálních a dalších queer (LGBTIQ) lidí v České republice. Mezi hlavní cíle patří zviditelnění LGBTIQ lidí a jejich problémů, překonávání homofobních postojů, podpora společenské tolerance a diverzity a oživení brněnského kulturního života.

Úvodní akcí celého festivalu bude univerzitní Queer den (5. 5.), který představí LGBTIQ komunitu na jednotlivých fakultách Masarykovy univerzity a závěrečnou akcí bude sportovní den (6. 6.). Více než měsíční festival nabídne přednášky, debaty, workshopy, divadelní představení i párty. Návštěvníci a návštěvnice se také mohou těšit na večer Světlo pro AIDS.

Queer parade Brno 2009 lze chápat také jako symbolickou podporu filmového festivalu Mezipatra. Již desátý ročník Mezipater se uskuteční letos na podzim, ale bude to první ročník, který nepodpoří brněnský magistrát. Jaro je také obdobím dalších kulturních a společenských akcí, festivalů a přehlídek, k nimž se organizátoři Queer parade Brno – Teplé jaro 2009 připojují a doufají, že i město Brno celkově ožije svěžím jarním duchem.

„Máme odezvu i z Evropského parlamentu. Festival možná navštíví člen komise pro gay a lesbická práva „Intergroup“ Michel Teychenne, který ve veřejné debatě představí problémy a možnosti života LGBTIQ lidí v EU,“ doplňuje členka organizační skupiny Jolana Navrátilová.

Kontakty: Andrea Jochmanová, tel.: 732 735 266, Jolana Navrátilová, tel.: 777 817 499, www.queerparade.cz ■ info@queerparade.cz

Hlavní pořadatelé: Holky v Brně, Gender centrum FSS MU. Další zúčastněné organizace: Kluci.info, NESEHNUTÍ, The L Show, STUD, GaTe, eLnadruhou.