Proudem
home O nás Stanovy Kontakty Diskuse Rozdílné Rytmy 13. 01. 2020   aktualizace
Podpořili nás

Global Fund for Women Navštivte nás na Facebooku Slovak - Czech Women´s Fund

Partneři

iGirls.cz Color Planet


16.2.2006 Prezident Václav Klaus odmítl podepsat zákon o registrovaném partnerství. Nyní jej bude znovu posuzovat Sněmovna, ke schválení normy je nutné získat souhlas alespoň 101 poslanců. Podle Klause by norma nepřípustně rozšířila regulaci lidských vztahů.

Klaus tvrdil, že není proti zamezení sexuální diskriminace lidí. "Můj názor na tento zákon je dlouhodobý a neměnný", řekl Klaus. Podle něj normu nepodpořil, neboť "jednotlivé paragrafy zákona nepřípustně kopírují uspořádání obvyklé pro tradiční instituci manželství". Vadí mu hlavně to, že u partnerů platí vyživovací povinnost jako v manželství.

Podle Klause "zákon rozšiřuje oblast státní regulace". Nyní tedy o registrovaném partnerství rozhodne Sněmovna. V hlasování v prosinci, kdy zákon přijala, se pro vyslovilo 86 poslanců, proti bylo 47.

Aktivisté z Gay a lesbické ligy (GLL) netajili své zklamání nad rozhodnutím prezidenta Klause. "Nyní vkládá GLL svoje naděje do Sněmovny a věří, že poslanci s poslankyněmi bez ohledu na stranickou příslušnost projeví vůli registrované partnerství uzákonit přehlasováním prezidentova veta," vyjádřili homosexuálové své přání.

"Neztotožňujeme se s některými snahami z různých stran politizovat toto téma v předvolebním období," napsali členové GLL. "Věříme, že zákonodárci budou hlasovat zejména s ohledem na potřeby tech, kterým ma zákon sloužit," dodali aktivisté.

Klaus se ohradil proti dopisu premiéra Jiřího Paroubka, jenž jej vyzval k podpoře zákona. Klaus Paroubkův dopis označil za pokus předsedy vlády vtáhnout ho do předvolební kampaně.

Paroubek již zahájil konzultace s komunisty a unionisty ve snaze dát dohromady potřebných 101 hlasů. Pro zákon by mohli zvednout ruku i někteří poslanci ODS. Jednoznačnými odpůrci registrovaného partnerství jsou lidovci.

Zákon podle jeho zastánců zjednodušuje život osobám stejného pohlaví při jednání na úřadech. Homosexuálové by měli získat právo zastupovat se v běžných záležitostech a umožňuje jim výchovu dětí, ne však jejich adopci.

Kromě homosexuálních celebrit podpořili přijetí zákona i heterosexuální umělci, v lednu se pro uzákonění registrovaného partnerství vyslovil například zpěvák Karel Gott.

Zdroj: Novinky.cz, ČTK