Proudem
home O nás Stanovy Kontakty Diskuse Rozdílné Rytmy 13. 01. 2020   aktualizace
Podpořili nás

Slovak - Czech Women´s Fund Global Fund for Women Navštivte nás na Facebooku

Partneři

iGirls.cz Color Planet


Statistika registrovaného partnerství

6.1.2010 Milda Šlehofer nám zaslal kompletní statistiku registrovaného partnerství v České republice, kterou pravidelně jako jediný od počátku sleduje a aktualizuji každý půlrok. Děkujeme a čestně tyto informace zveřejňujeme jako 1. zprávu v novém roce 2010.

Letos bude již tisíc registrovaných párů gayů a leseb.

Za tři a půl roku platnosti zákona o registrovaném partnerství jej využilo již 917 párů, z toho 643 mužských a 274 ženských.
Z tohoto počtu vztah oficiálně ukončilo jen 34 dvojic, z toho 17 lesbických.
V mnohých případech žádají partneři i o změnu příjmení na příjmení partnera či partnerky.

V druhém pololetí roku 2009 se registrovalo 113 párů, z toho 43 ženských a 70 mužských a registraci ukončilo deset, z toho 10 lesbických.
Rekord utržil Pardubický kraj, kde poprvé v české historii tohoto institutu nevstoupil v celém kraji v roce 2009 do partnerství nikdo. Tradičně nejvyšší počty drží hlavní město Praha. O druhé místo se pak "přetahují" postupně po půl roce Středočeský a Jihomoravský kraj, který měl nyní od 1. 7. do 31. 12. o jednu registraci navíc, tzn. 14.

I přes některé skeptické komentáře médií o poklesu registrovaných v prvním pololetí loňského roku, druhá polovina roku nalákala na radnice opět více gayů a leseb a potvrdila tak předpoklady předchozích let, kdy v druhém pololetí do svazku vstupuje více dvojic.

Z tohoto pohledu do záměru vzít se u stejnopohlavních dvojic finanční krize nezasáhla. Ovšem podle postřehu některých matrikářek byly přece jen některé obřady skromnější než tomu bylo v předchozích letech. Přesto se "svatby" kromě matričních úřadů konají i na slavnostnějších místech jako jsou různá kulturní či historická místa po celé republice.
Mírný pokles párů byl tvůrci a předkladateli zákona během prvních let očekáván. Zpočátku této šance využily zejména ti, kteří na ni čekali již mnoho let.

Stále jsou Češi a Češky atraktivními partnery i pro cizince. V druhém pololetí 2009 bylo 10 vztahů smíšených, a to ze zemí: Austrálie, Brazílie, Dominikánská republika, Kolumbie, Mexiko, Rumunsko, Rusko, Ukrajina a Velká Británie.

Jen pro připomenutí - registrovaného partnerství využili také zpěvák Pavel Vítek a manažer Janis Sidovský, moderátoři Aleš Cibulka a Michal Jagelka, herec Marcel Vašinka a režisér Miroslav Walter, moderátor Honza Musil a přítel Jakub, který přijal i jeho příjmení.
Mluví se, že do chomoutu se chystá i herec Lumír Olšovský a jeho přítel Pavel a také tanečník Yemi AD s partnerem Jaromírem.

V prvním půlroce letošního roku lze očekávat překročení hranice tisícovky registrovaných partnerství u nás.

ZDROJ: Milda Šlehofer icq: 294860484
FOTO: Nightwork