Proudem
home O nás Stanovy Kontakty Diskuse Rozdílné Rytmy 13. 01. 2020   aktualizace
Podpořili nás

Navštivte nás na Facebooku Slovak - Czech Women´s Fund Global Fund for Women

Partneři

iGirls.cz Color Planet


7.3.2006 Pravděpodobně ještě další týden bude Sněmovna napínat českou homosexuální komunitu. Odložení hlasování o registrovaném partnerství navrhlo politické grémium dolní komory. Potvrdil to ministr spravedlnosti a předseda US-DEU Pavel Němec. Sněmovna už jednou

Debata o registrovaném partnerství se v poslední době zúžila na ideový střet premiéra Jiřího Paroubka (ČSSD) s prezidentem Klausem. Zatímco Paroubek se jednoznačně vyslovil pro schválení zákona, Klaus má proti němu výhrady, neboť prý příliš reguluje oblast mezilidských vztahů.

Předseda vlády lobboval v parlamentním klubu ČSSD, aby všech 70 poslanců za ČSSD zvedlo pro zákon ruku. Etické výhrady k registrovanému partnerství mají někteří soc. dem. poslanci, například Eva Nováková, Petr Ibl či Josef Mikuta.

Lze očekávat, že pro registrované partnerství zvednou ruku zástupci US-DEU a většina komunistů. U poslanců ODS zřejmě převáží negativní stanovisko, nesouhlasně se k zákonu o registrovaném partnerství již v minulosti vyjádřili například Vlastimil Tlustý či Martin Říman. Lidovci se od počátku stavěli proti státem garantovanému soužití osob stejného pohlaví, podle nich je nutné chránit tradiční pojetí manželství jako svazku mezi mužem a ženou.

V porovnání s ostatními obyvateli jsou Češi ke svazkům homosexuálů tolerantní. V říjnu se pro schválení zákona vyslovilo 62 procent Čechů, méně sympatií mělo registrované partnerství v Polsku (42 procent), na Slovensku (39 procent) a v Maďarsku (36 procent).

Zdroj: Novinky.cz