Proudem
home O nás Stanovy Kontakty Diskuse Rozdílné Rytmy 13. 01. 2020   aktualizace
Podpořili nás

Navštivte nás na Facebooku Slovak - Czech Women´s Fund Global Fund for Women

Partneři

iGirls.cz Color Planet


Pozvánka od Charlieho

9.2.2012 Jak souvisí sociální nerovnosti s naším vzhledem? To se můžete dozvědfět na debatě už příští pondělí, kterou pořádá Charlie o. s.

Robert chtěl v klubu sbalit mladého štíhlého kluka, ale rozmyslel si to, když se na něj usmál s dírou mezi zuby. Tomáše s potetovaným obličejem do klubu vůbec nepustí. Na Martu působí nová obézní sousedka chudě a neúspěšně. Katčin otec si už pět let barví šediny, aby v práci vypadal stejně výkonný jako mladší kolegové.

Jakým způsobem vytváří náš vzhled sociální nerovnosti? Co vedlo k tomu, že se z lidského těla stala komodita? Jakou roli zde hraje queer společnost? Diskutovat o tom můžete už příští pondělí na Fakultě sociálních věd Univerzity Karlovy v Praze.

Naše těla jsou stále důležitějším prvkem utváření naší identity. Váha, výška nebo barva očí přitom nepředstavují pouze součást fyzické podoby. Stávají se totiž významným prostředkem pro naše společenské postavení. Vzhled je kapitálem sám o sobě. Empirické výzkumy potvrzují, že fyzická podoba člověka má vliv na ekonomické zdroje i sociální postavení jedince.

Queer těla tento model narušují. Vzniká zde zvláštní rozpor. Na jednu stranu chce queer komunita tradiční normy vnímání fyzické podoby zbourat, protože bývají nástrojem útlaku. Svým nekonvečním přístupem ale význam vzhledu pro sociální postavení akorát posiluje.

Přednášku s následnou diskuzí na téma sociální nerovnosti a fyzické podoby člověka povede dr. Jaroslava Hasmanová Marhánková, socioložka z Filosofické fakulty Západočeské univerzity v Plzni. Pořádá Charlie, queer sdružení Univerzity Karlovy, v rámci cyklu Queertalk. Queertalk využívá poznatky sociálních a humanitních věd k osvětě a akademické diskusi o otázkách důležitých pro život queer lidí.

Kde a kdy: 13. 2. od 19 do 21 hodin, na Fakultě sociálních věd UK, budova Hollar, Smetanovo nábřeží 6, Praha 1, místnost 115.


(kontakt pro média: Mgr. Jan Morávek, Ph.D., tel. 604252309 jan.moravek@gmail.com)
odkaz na FB událost