„Ellen DeGeneres je muž! neboli … Ellen DeGeneres je muž!“
„Dopis kamarádce aneb žába v sombreru party nedělá“
„Věci, které můžete dělat, když se zaseknete ve výtahu, aby vám utekl čas“
„Ticho je zlatý“
„Výměna dárků aneb Umění Uvěřitelného Herectví“
„Praštěné předpovědi, které skutečně fungují“
„Moje rozpaky aneb Check Me Out!“ …
To je několik titulů, které reprezentují tvorbu Ellen DeGeneres, americké herečky, které se podařilo vybrousit podobu někdejší stand-up comedy do rozměrů průmyslového boomu. Ikonu (nejen) lesbického světa Ellen DeGeneres není snad nutno představovat. V roce 1995 vydala svoji první knihu My point … and I do have one a v roce2003 ke své publikační činnosti přidala další sbírku svých textů The Funny thing is… V obou z nich otiskla svoje slavné sólové humoristické monology, z nichž vznikla její úspěšná americká turné jako The Beginning (zaznamenané na DVD v produkci HBO, 2000) a Here and Now (2003). V současnosti spolupracuje Ellen se společností Warner Bros, pro kterou připravuje každý večer svoji talk-show ELLEN, za kterou získala četná ocenění.
Překlad a čtení (skoro scénické): Andy Jochman…
Po dlouhých deseti letech se do skupiny Precedens, která mezi tím natočila dvě alba se zpěvákem Petrem Kolářem, vrací zpěvačka Bára Basiková. Tímto krokem, kterému předcházelo ukončení jejího účinkování v muzikálech, začíná nová éra kapely. Bára a dvorní skladatel a kapelník Precedentu Martin Němec nalezli okamžitě společnou řeč a repertoár sestavený z osvědčených hitů jako je Soumrak bohů, Dívčí válka, Souměrna, či Bossanova začali doplňovat novými písněmi. V současné době je již nových věcí tolik, že kapela natáčí CD album, které vyjde na podzim u vydavatelství Monitor-EMI. Precedens s Bárou se tedy rozhodně nespokojili s oprašováním starého repertoáru, ale dokazují že jsou plní invence a energie vytvářet nové zajímavé projekty, kterým neubylo nic z originality jejich začátků a navíc přibyla veliká zkušenost muzikantská. Němec je oklopen vynikajícími spoluhráči a Basiková se s takovou formací cítí skvěle což je slyšet na její současné mimořádné hlasové dispozici.
· Historie společnosti
· Dům světla a Česká společnost AIDS pomoc
· poskytované služby (prevence HIV/AIDS, azyl. ubyt., AIDS poradna, Linka AIDS pomoci aj.)
· Dobrovolnická služba a preventivní aktivity ČSAP
· Dotazy, …
Přednáška Dům světla a ČSAP
ČSAP vznikla v roce 1990, jejím pospáním je přímá pomoc lidem HIV pozitivním a nemocným AIDS, prevence a boj proti AIDS. ČSAP je občanské sdružení, jejíž nejvyšší orgánem je členská schůze, dále pak předsednictvo společnosti spolu s kontrolní komisí, dále pak se dělí na dva referáty. Referát ředitele Domu světla a předsedy Společnosti.
Samotný název Dům světla vychází z anglického názvu Light house tedy maják. Tyto Light houses existují v mnoha zemích Evropy, ale jelikož se Ds otvíral v den, kdy bylo zatmění slunce.
HIV či nemocní AIDS se musejí ve svém životě potýkat s mnoho problémy, např.: zda a jak to říci svým příbuzným partnerům, problémy se strachem o ztrátu zaměstnání, problémy s ošetřujícími lékaři a mnoho dalších. Kritickým obdobným je také doby pondělní diagnózy. Takový člověk potřebuje oporu a mnohdy i psychologickou pomoc.
Česká společnost AIDS pomoc vstoupila rokem 2005 do jubilejního roku. Rok 2005 se stává 16. rokem své existence. Za 6 let provozu na sebe nabalil několik přívlastků, které v plném slova smyslu vystihují jeho poslání a práci. Stal se sociálně zdravotním a azylovým a preventivním centrem. Centrem pro všechny HIV pozitivní a nemocné AIDS žijící v ČR, centrem pro všechny, kteří hledají odpověď na otázky týkající se problematiky HIV/AIDS, centrem pro všechny, kteří chtějí v problematice HIV/AIDS pracovat a pro všechny, kteří vidí v problematice HIV/AIDS celosvětový problém ohrožující lidstvo celé naší planety.
Zaměstnanci Domu světla:
- dva sociální pracovníci
- zdravotní sestra
- pečovatel
- správce domu
Zaměstnanci předsedy Společnosti:
- dva preventivní pracovníci
- pod referát předsedy společnosti také spadají dobrovolníci
Kapacita Domu světla:
- 15 lůžek z toho jeden pokoj (1 lůžko) je určen pro náhlý příjem klienta
- 5 pokojů
- rozsáhlá rekonstrukce celého objektu
Dům světla:
Je to sociálně zdravotnické a azylové centrum, které bylo zprovozněno 11. srpna 1999. Poskytuje přechodný pobyt klientům, kteří se dostali do sociálně nebo zdravotně bezvýchodné situaci. Také slouží klientům, kteří ukončili hospitalizaci v nemocnici a vzhledem ke svému zdravotnímu či sociálnímu stavu potřebují pomoc. Cílem přechodného pobytu v Ds je připravit klienty na „návrat“ do společnosti, zvýšení jejich soběstačnosti apod.
V přízemí Domu světla se nachází čekárna a ambulance, rehabilitační středisko (perličková a masážní koupel pro klienty a tělocvična, nejen pro klienty Ds) a tzv. „pozitiv café“. Vznik „pozitiv café“ vzešel od samotných HIV a nemocných AIDS. Mělo se jednat o místo, kde by se tito lidé mohli nerušeně setkávat a hovořit o svých problémech. Nakonec z provozu kavárny sešlo. V prvním patře jsou jednotlivé pokoje klientů, kde mají k dispozici vybavenou kuchyň, sociální zařízení, koupelnu a pračku.
Klientela:
Klienti za ubytování v Ds platí 50 kč za jeden den. Klienti Ds se k nám dostávají z různých důvodů např.: lidé bez domova, bývalý drogově závislí a také žadatelé o azyl. Doba, kterou zde mohou strávit je různá a není pevně stanovená, ale snažíme se, aby maximálně u nás strávili jeden rok, i když jsme zde měli i klienty, kteří byli déle. Např. je zde klient, který je nevidomý, navíc nemá odpracovanou dostatečnou dobu na přiznání plného invalidního důchodu, je bez práce atd. Pro takového klienta, který nepotřebuje stálou pomoc pracovníků, je více či méně soběstačný by bylo nejlepší chráněné bydlení.
Dobrovolná činnost:
Aktivně se na chodu České společnosti AIDS pomoc podílelo v roce 2005 15 dobrovolníků. Většinu jich tvoří mladí lidé, studenti pomáhajících profesí. V posledním roce se rozšířil počet řad dobrovolníků i o zaměstnané, zejména v jiných odvětvích než jsou pomáhající profese. V roce 2004 jsme propracovali systém úvodních školení pro dobrovolníky, ve kterém se doví základní informace o HIV infekci, způsobech přenosu a možnostech ochrany a také se naučí pracovat s materiály, ze kterých mohou poskytovat informace kam se obrátit v případě obav s HIV infekce, kam si zajít na test. Dále se doví o historii organizace a systému poskytovaných služeb. Protože již po tomto úvodním školení by měli být schopni praktického tréninku na informační a poradenské Lince AIDS pomoci, jsou dobrovolníci provedeni informacemi o technikách aktivního naslouchání, teorií krize a způsobech jak s člověkem v krizi jednat alespoň na úrovni – zabezpečeného odeslat/odkázat na další odborná pracoviště či přímo krizové linky důvěry.
Služby, které poskytujeme:
- přímá pomoc lidem s HIV a nemocí AIDS
- přechodný pobyt v rámci Ds
- bezplatná Linka AIDS pomoci 800 800 980
- bezplatné anonymní testování na HIV protilátky vždy v pondělí od 16 - 19 hod a ve středu od 9 – 12 hod
- předtestové a potestové poradenství
- sociálně zdravotnické služby
- psychologickou pomoc (dochází k nám každé úterý paní doktorka Olga Urbánková a doktor Braun, také je k dispozici psychiatr pan doktor Procházka)
- poradenské služby (Linka AIDS pomoci, internetová poradna)
- preventivní služby a osvětové akce (přednášky, besedy aj.)
- rekondiční pobyt v Hošticích na Šumavě
- mezinárodní den boje proti AIDS „Červená stužka“, která se koná 1. prosince. O výtěžek se dělíme rovným dílem se společností SPRSV (spol. pro plánování rodiny a sexuální výchovu), která zajišťuje rozesílání balíčků stužek a preventivních materiálů do škol po celé republice.
- také organizujeme mezinárosní vzpomínkovou akci „Candle Light memorial“ za oběti AIDS, která se koná v půlce května. V roce 2006 se bude odehrávat na Václavském náměstí.
Za celkovou dobu testování, tj. od 10/99 do 12/04, bylo provedeno celkem 4.958 testů na HIV infekci. Z tohoto počtu bylo zjištěno celkem 14 nových případů HIV infekce. Celkem za uvedenou dobu navštívilo naší ambulanci 5.335 zájemců o testování.
1. prosince se již počtvrté v pořadí konala celorepubliková sbírka „Červená stužka“, kterou pro naši společnost pořádá Společnost pro plánování rodiny a sexuální výchovu. Akce se zúčastnilo 4.500 studentů z 220 škol po celé republice. Celkem bylo osloveno 500.000 občanů, prodáno bylo téměř 200.000 červených stužek.
Komedie/ Romantický, 90 min., USA/UK 2005, od 15 let
Titulky: české
Scénář: Ol Parker
Režie: Ol Parker
Hrají: Piper Perabo, Lena Headey, Matthew Goode
Cestičky lásky bývají křivolaké…
Co když zjistíte, že osobou, s níž chcete strávit zbytek života, není váš přítel, ale někdo úplně jiný? Heck a Rachel jsou mladým párem právě vstupujícím do společného života. Rachel však zažije neočekávané setkání, které obrátí její představy vzhůru nohama. To, co poté následuje, je romantické, bláznivé a místy dráždivé dobrodružství důvěrně známé každému, kdo má zkušenost s láskou na první pohled…
(European Code Against Cancer 3. verze)
Celkový zdravotní stav lze zlepšit a mnohým úmrtím na rakovinu lze zabránit, když si osvojíme zdravější životní styl.
Nekuřte! Pokud kouříte, přestaňte. Pokud nemůžete přestat, nekuřte v přítomnosti dětí.
Vyvarujte se obezitě.
Denně vykonávejte nějakou tělesnou činnost.
Jezte denně více různých druhů ovoce a zeleniny, alespoň v pěti porcích. Omezte příjem potravin obsahujících živočišné tuky.
Jestliže pijete alkohol, ať již pivo, víno nebo koncentráty. Omezte konzumaci na dva nápoje denně /jste-li muž/a na jeden /jste-li žena/.
Nevystavujte se nadměrnému slunečnímu záření. Zvlášť důležité je chránit děti a mladistvé. Ti, kdo mají sklon se rychle spálit, se musí chránit během celého života.
Dodržujte přesně pravidla ochrany před známými rakovinotvornými látkami. Dodržujte všechny zdravotní a bezpečnostní předpisy při styku s látkami, které mohou způsobit rakovinu. Dodržujte směrnice radiační hygienické služby. Programy veřejného zdravotnictví, které mají preventivní význam nebo zvyšují pravděpodobnost jejího vyléčení.
Ženy od 25 let by se měly zapojit do skríningu děložního hrdla v programu se zajištěnou kontrolou kvality v souladu se Směrnicemi Evropské unie.
Ženy od 50 let by se měly zapojit do mamárního skríningu v programu se zajištěnou kontrolou kvality v souladu se Směrnicemi Evropské unie.
Ženy a muži od 50 let by se měli zapojit do skríningu tlustého střeva a konečníku v programech se zajištěnou kontrolou kvality.
Účastněte se očkovacích programů proti infekci způsobené virem hepatitidy B.
Doporučení, která jsou obsahem Evropského kodexu proti rakovině, mají za cíl snížit výskyt rakoviny a vést ke zlepšení celkového zdravotního stavu. Každý jedinec má svobodnou vůli změnit svůj životní styl, čímž si může snížit riziko vzniku rakoviny.
Text byl použit z www.lpr.cz