Proudem
home O nás Stanovy Kontakty Diskuse Rozdílné Rytmy 13. 01. 2020   aktualizace
Podpořili nás

Navštivte nás na Facebooku Slovak - Czech Women´s Fund Global Fund for Women

Partneři

iGirls.cz Color Planet


10.2.2006 Premiér Jiří Paroubek napsal prezidentu Václavu Klausovi dopis, v němž ho žádá, aby podpořil registrované partnerství. Současně se už ale snaží, aby byl zákon ve Sněmovně opět přijat v případě, že jej prezident vetuje.

"Parlament České republiky přijal zákon o registrovaném partnerství, který Vám byl předložen k podpisu. Vzhledem k Vašim pochybám o tomto zákoně, které jsem zaznamenal, obracím se na Vás, vážený pane prezidente republiky, s naléhavou žádostí, abyste k uvedenému zákonu jeho podpisem zaujal vstřícný postoj," napsal Paroubek.

Klaus se netají výhradami k jeho znění. Podle něj se tím jedna skupina osob, homosexuálové, zvýhodňuje před ostatními. Pokud Klaus zákon vrátí do Sněmovny, bude nutné získat alespoň 101 hlasů pro schválení registrovaného partnerství.

Paroubek v pátek parlamentních kuloárech sondoval podporu registrovanému partnerství u komunistů. Ke stoprocentní podpoře vyzval již dříve i sociálnědemokratické zákonodárce, kteří se 70 členy vytvářejí nejpočetnější poslanecký klub. Když Sněmovna loni zákon podpořila, zvedlo pro něj ruku 86 poslanců.

Paroubek proto hledal pomoc i u šéfa komunistů Vojtěcha Filipa. "Bavili jsme se o tom, ale neshodli jsme se. Já nebudu nikoho přesvědčovat. Podle mě ta otázka nesouvisí s politickým programem, ale je vyloženě na svědomí každého poslance," řekl Filip.

Česko by se přijetím zákona stalo první postkomunistickou zemí v Evropě, kde stát umožní matrikou evidované soužití gayů a lesbiček. V jiných koutech Evropy je však registrované partnerství legální.

Premiér dnes téma otevřel i na jednání klubu ČSSD. Podle informací ČTK poslance ČSSD vyzval, aby zákon podpořili a aby tentokrát byli i přítomni na hlasování. "Bylo řečeno, že tentokrát by neměly být ani žádné odchody," řekl jeden z poslanců.

Zdroj: Novinky.cz, ČTK